letni obóz dla dzieci

Pierwsza kolonia w życiu dziecka

Wakacje – krótkie słowo, ale jaką ma w sobie magiczną moc. Daje ono siłę do tego, aby każdy uczeń był w stanie przetrwać te kilka ostatnich tygodni w ciągu roku szkolnego z końcem maja i początkiem czerwca. Jak zorganizować czas dziecku w okresie wakacyjnym? Pytanie, które zadawać sobie może ogromna ilość rodziców. Jedną z propozycji może okazać się kolonia lub obóz dla dzieci. Wielu rodziców ma obawy co do tego, czy jego dziecko nadaje się na taki wyjazd. Dlaczego warto wysłać dziecko na kolonię lub obóz?

Możliwość poszerzania swoich horyzontów

Dzieci interesują się piłką nożną? A może z wielką energią i werwą podchodzą do malowania i tworzenia różnych prac? Doskonale się składa, ponieważ na obozie i koloniach dzieci będą mogły w takich tematach poszerzać swoje horyzonty. Dowiedzą się więcej ciekawych rzeczy, dzięki czemu jeszcze bardziej zaangażują się w danej kwestii. Jest tyle ciekawych obozów o różnych tematach, że dla każdego dziecka znajdzie się coś odpowiedniego. Przy czym żaden rodzic nie może także zmuszać swojego dziecka do czegoś, co w ogóle nie jest w jego guście. Może się bowiem okazać, że taki obóz będzie pierwszym i ostatnim, jeżeli dziecko zostanie do czegoś przymuszone.

Nowi znajomi wakacyjni

Jeżeli dziecko ma pewne obawy, to warto poszukać takiego wyjazdu, gdzie uczestniczyć będą inne znajome osoby. Może kolega z klasy, koleżanka z podwórka, starsza siostra, młodszy brat. Przynajmniej jedna znajoma osoba jest w stanie sprawić, że dana pociecha zawsze będzie się czuła lepiej i będzie jej trochę raźniej. Jednak nawet pociechy, jakie jadą same, nie muszą się niczego obawiać. Będą one w stanie poznać tam swoich rówieśników. Nowe znajomości są w stanie zawsze wnieść ogrom radości do życia, dzięki czemu człowiek jest w stanie naprawdę dużo zyskać. Tym bardziej że każde dziecko ma szansę na to, aby takie znajomości utrzymać – nawet długo po zakończonym obozie. W końcu od czego jest internet, kanały społecznościowe i telefony komórkowe? Już nie trzeba tracić ogromnej ilości pieniędzy na listy, jakie wiele lat temu wysyłało się w tradycyjny sposób. Takie znajomości zawarte na obozie, czasem z osobami z innych miast, są w stanie przetrwać długi czas.

Nauka samodzielności

Na swoim pierwszym obozie dzieci muszą same nauczyć się „obsługiwać”. Już nie będzie pod ręką mamy, która wskaże jakie ubrania należy założyć. Tata nie będzie zawiązywał butów. Kolonia to naprawdę dobra szansa na to, aby nauczyć wszystkie pociechy samodzielności. Jeżeli rodzicie nie wiedzą jak nauczyć tego dziecka, to mają przed sobą gotowe rozwiązanie – zorganizowany wyjazd na obóz. To fakt, że na obozie jest opiekun (i to nie jeden!), który zadba o zdrowie, pełny żołądek i podstawowe rzeczy. Jednak nie ma szans na to, aby był takim rodzicem, który będzie poświęcał uwagę tylko jednemu dziecku. Na to najzwyczajniej nie będzie czasu. Dziecko wróci z kolonii odmienione i na pewno będzie bardziej samodzielne.

Aktywnie spędzony czas

Niezależnie od tego, jaką kolonię się wybierze lub obóz, za każdym razem można liczyć na to, że dziecko będzie aktywnie spędzać czas. To doskonała okazja do tego, aby dzieci uczestniczyły w zajęciach ruchowych na świeżym powietrzu i pod dachem. Nie zabraknie gier, zabaw, zwiedzania, poznawania różnych ciekawostek. Czas będzie tak zorganizowany, że dziecko na nudę nie będzie narzekać. Z pierwszej kolonii dziecko przywiezie na pewno niesamowite wspomnienia.